Hurdacılık

Hurdacılık


Demir hurdası alan yerlerin başında gelen hurdacı firmamız Türkiye Hurdacılık siz değerli müşterilerimizin hizmetindedir. Her çeşit hurdanız firmamız tarafından satın alınmakta ve geri dönüşme gönderilmektedir. İstanbul, Ankara, Kocaeli, Tekirdağ, Edirne, Kırklareli, Çanakkale, Bursa, Balıkesir ve diğer tüm illerden demir hurdası satmak için firmamızı arayabilirsiniz.

Demir Hurdası

Hurdacılık sektörü metaller ve diğer maddeler ile çıkarılan yerüstü madenciliğidir. Bu geri dönüşüm artık genel olarak değerlendirildiğinde önem verilen bir sektör halindedir. Böylelikle çevre kirliliğinin önlenmesi ve beraberinde doğal kaynakların korunması sağlanır. Günümüzde doğal kaynakların tükenmesi durumu  geri dönüşüm oranının artmasına ve hurdacılığın doğmasında etkilidir.

Hurdacılık öncesinde kullanılıp artık kullanılamayacak duruma gelen malzemelerin bir araya getirilerek geri dönüşüme kazandırılması işlemidir. Hurdacılık sayesinde tonlarca ham madde geri dönüşüme gönderilir ve böylelikle hurda ekonomisi için büyük katkı sağlanır.

Hurda Nedir?

Hurdacılık sektöründe önce hurda kelimesinin sözlük anlamı olarak ; kullanılamayan her türlü şey olarak tanımlanabilir. Genelde metal hurdaları öncelikli olsa da bir tahta bile hurdadır. Hurdalar sayesinde hurdacılık sektörü artık deyim yerindeyse dev bir sektör haline gelmiştir ve her geçen gün de büyümektedir. Hurda borsası adı altında bir kapsam oluşmuştur ki; üretilen tüm ürünler geri dönüşüme tekrar kazandırılır .Ve tekrar kullanılması için hammaddeye çevrilir.

Hurdalar değişik türlerde maddelerden oluşurlar. Demir, bakır, alüminyum ya da plastik gibi. Hurda sektöründe en yaygın olarak kullanılan demir hurda hemen her yerde kullanım alanına sahiptir. Yapı ürünlerinde, bir ev bıçağında bile kullanım imkanı vardır. Demir hurdası da kendi arasında sınıflandırılır. Bu sınıflandırma sayesinde kullanım alanları da farklılık gösterir.

Kaba Demir Hurda

Demir hurda kategorisinde olan niteliksiz hurdalar kaba demir hurda olarak tanımlanır. Yani geri dönüşümü sağlanmakta olan maddeler sınıfıdır. Bu metallerden sağlanan geri dönüşümle de gelir elde edilir.

Demir üretim bakımında metal sınıflar içerisinde en yüksek orandadır. Bunun da nedeni fiyat açısından düşük değerlerle üretilebilme halidir. Bir başka neden ise kaba demir hurda olarak adlandırılan ürünlerde yüksek dayanıklılığa sahiptir. Kaba demir hurda makas ile kesilerek ekstra hurda haline getirilir.

Demir içeren her metalde eritme işlemleri yapıldığından yeniden şekillendirme özelliği vardır. Kaba demir hurdalarda tekrar tekrar kullanılabilme özelliğini taşıdığından özellikle inşaat alanlarından, demiryollarından, teknelerden, gemilerden, hurdaya çıkan otolardan elde edilir. Kaba demir hurdalar demir makasları ile kesilip inceltilmesi sağlanır böylelikle de değeri artışa geçer.

Demir Hurdası Nasıl Elde Edilir?

Demir hurdası, kullanılmayan demirlerden, şekilleri bozulmuş demirlerden, inşaat artıklarından kalan demirlerden, kullanılmayan demir malzemelerinden elde edilir. Bütün bunlar toplandığında demir hurdası; kullanılmayacak durumda olan demirlerdir.

Demir hurdası fiyatları demirin arz talep oranı ile belirleyici hal alır. Demir her zaman için en çok rezerve sahip ve bir o kadar da ihtiyaç duyulan maddelerdendir. Bu nedenle de demir fiyatları sürekli bir değişkenlik halindedir.

Demir Hurda Fiyatları Nasıl Belirlenir?

Demir hurda fiyatları bölgelerde göre değişerek farklılıklar gösterebilir. Aslında tamamen bölgenin demir faaliyetlerine bağlı olarak bir fiyat aralığı oluşur. Ne kadar demir ihtiyacı varsa hurda fiyatlarında artışa geçer. Demir ihtiyacı az ise bölgede hurda demir fiyatları da düşüşe geçer. Demir madenlerinin olduğu her yer demir hurdacılığının yaygın olduğu yerlerdir. Fiyat aralığının oluşum nedenlerinden bir başkası da demirin kalitesindendir. Hurda demirin kalitesi arttıkça demirin fiyatı da artışa geçer.

Demir madeni inşaat ve endüstri sektöründe en çok ihtiyaç duyulan dayanıklı bir maddedir. Bu nedenle de hurda sektörünün vazgeçilmezidir.

Yorumlar devre dışı.